Nábory na basketbal začínají

Nábory pro začátečníky

Má vaše dítě zájem o basketbal nebo zkrátka hledáte jen zajímavý sportovní kroužek? Pak vyzkoušejte basketbal. Možná se budete divit, ale třeba i ve vaší obci je basketbalový tým. Nemluví se o něm tak často jako třeba o místních fotbalistech, ale basketbal rozhodně není mrtvý. Zapátrejte na internetu a uvidíte, kolik týmů ve vašem okolí najdete. Výhoda náboru pro děti je, že se od dětí neočekávají žádné předchozí zkušenosti s hraním basketbalu. Během hodinového tréninku se protáhnou, zaběhají si, naučí se různými způsoby pracovat s míčem. Nebudou hrát basketbal jako profesionální hráči. Ale budou se hýbat a naučí se spolupracovat, což je důležité.

Nábor pro starší

Základní nábory jsou většinou pro menší děti, zpravidla okolo 8 let věku. Starší děti už se často mohou zapojit do některého ze stávajících dětských týmů. Pokud mají základní schopnosti a znalosti basketbalu, přibere je trenér do svého stávajícího týmu a tam mohou začít trénovat se svými vrstevníky. Když je to bude bavit a půjde jim to, tak zůstanou. Pokud se ukáže, že basketbal není tím pravým sportem pro ně, mohou kdykoliv skončit.

Začátek zdarma

Výhodou takových náborů je, že minimálně první trénink je zdarma. Dítě se seznámí s prostředím, s dalšími dětmi, trenérem – a pochopí, o co na tréninku půjde. Zaujme-li ho to, může příště přijít zase a chodit trénovat pravidelně. Pokud ho to naopak vůbec nezaujme, příště už zkrátka nepřijde a nic se neděje. S tím se počítá a takových dětí je spousta. Od toho totiž nábory jsou – aby si to zájemci nezávazně vyzkoušeli a pak se sami rozhodli, jestli pokračovat nebo ne.

Co na sebe?

Chcete s dítětem zajít na nábor v basketbalu a řešíte, co mu obléct? Potřebuje nějaké speciální boty? Dres? Jak to na takových trénincích vlastně chodí? Nemusíte se ničeho bát. Na první náborový trénink dítěti stačí stejné vybavení, jaké má na školní hodinu tělocviku – tričko s krátkým rukávem, kraťasy, sportovní boty se světlou podrážkou.

Co se týká dalšího vybavení, tak potřebuje snad už jen láhev s pitím, ideálně v vodou, protože při tréninku je potřeba pravidelně pít a dodávat tělu tekutiny.

Když basketbal dítě zaujme, tak v tomtéž oblečení a obutí může pokračovat. Na trénincích je v podstatě jedno, v čem se cvičí. Otázka vhodného oblečení se řeší až na zápasech, kdy se celý tým obléká stejně – ale totožné dresy většinou zajišťuje klub.

Přečtěte si také Chce hrát basketbal a nemá na to. Co s tím? nebo Zajímavosti o EuroBasketu

Fotografie