Chce hrát basketbal a nemá na to. Co s tím?

Nejen věk, i schopnosti

Určit správný věk pro hraní basketbalu není lehké. S hokejem nebo fotbalem často začínají už předškolní děti a člověk žasne, jak létají po hřišti a jak jim to jde. Ale basketbal je úplně jiným typem hry a potřebují pro něj víc předpokladů a schopností než jen rychlé nohy.

Ten správný věk tak záleží především na odhadu jejich rodičů. Jen rodič ví, kdy je jeho dítko dostatečně schopné pohrát si s poměrně těžkým basketbalovým míčem, kdy už má ten správný švih a kdy mu míč při driblování neustále neskáče přes plot k sousedům. Pokud tedy chcete zapsat dítě na basketbal, hleďte nejen na jeho věk, ale především na jeho schopnosti. Nemá smysl nic uspěchat – to je lepší s dítětem zatím trénovat doma a počkat třeba rok či dva, než bude schopné postavit se po bok dalším malým basketbalistům.

Ukázková hodina

O tom, jak poznat, že vaše dítě má správné předpoklady stát se basketbalistou, už jsme psali. Zmiňovali jsme, že zásadní jsou nejen schopnosti a kondice, ale i fakt, že dítě musí být týmovým hráčem, musí umět poslouchat trenéra, musí být trpělivé. A dále už jistě víte, že i basketbal obnáší nákup správného vybavení a zadarmo tahle hra nebude.

Ale možná jste už dávno přesvědčení, že vaše dítě na to nemá. A nejspíš ani nikdy mít nebude. Je malé a hubené, míč mu pořád utíká a nedokáže s ním koordinovat své pohyby. A přesto vás potomek dnem i nocí prosí, že chce hrát basketbal jako jeho televizní idolové. Tak mu to přestaňte upírat. Dohodněte se s trenérem nejbližšího týmu, že byste se s dítětem přišli podívat na jeden trénink. Že by si to dítě nezávazně vyzkoušelo. Možná už předem tušíte, že to bude propadák a že dítě to nezvládne, že to pro něj bude velké zklamání. Ale dokud to nepozná samo a na vlastní kůži, nepřestane vás přemlouvat, že to zvládne a jednou bude tím slavným basketbalistou.

Hledejte jinde

Ukázalo se, že váš potomek sice basketbal miluje, ale zkrátka na to nemá? Nevzdávejte to a hledejte spolu s ním cestu k jinému sportu, který by ho mohl chytit za srdce. Týmových sportů existuje nepřeberné množství. Nebo by dítě mělo spíš vlohy pro individuální sport? Nebo některý z bojových? Zkoušet můžete ledacos a u většiny z nich je ukázková hodina nezávazně a zdarma. Takže za to nic nedáte. Basketbal je sice fascinující hra, ale není pro každého. I když kdo ví – jednou se možná i z vašeho nešikovného dítka stane poměrně úspěšný basketbalista, který si to zkrátka na úkor nedostatku talentu vydře svou úpornou prací a pílí.

Přečtěte si také Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2023 nebo Zajímavosti o EuroBasketu

Fotografie