Zajímavosti o EuroBasketu

Turnaj pod hlavičkou FIBA

Takzvaný EuroBasket se nekoná každoročně, nýbrž jednou za dva roky. Záštitu nad ním pokaždé přebírá pořádající organizace, kterou není nikdo jiný než FIBA (Mezinárodní basketbalová federace). Ta vznikla 18. června 1932 a první Mistrovství Evropy v basketbalu mužů zorganizovala již v roce 1935. Tato premiéra se konala ve Švýcarsku – zlato tehdy získalo Lotyšsko, stříbro Španělsko, bronzové bylo Československo a na čtvrtém místě skončilo pořádající Švýcarsko.

EuroBasket žen

Ačkoliv EuroBasket začal jakožto Mistrovství světa mužských týmů v basketbalu, účast žen na sebe nenechala dlouho čekat. Namíchané týmy nepřipadaly v úvahu, a tak se od roku 1938 koná velmi obdobné Mistrovství Evropy v basketbalu žen.

Nejúspěšnější účastníci EuroBasketu

Jelikož se Mistrovství Evropy v basketbalu mužů koná už více než 90 let, vznikly z něho již různé zajímavé statistiky. Z těch například vyplývá i úspěšnost jednotlivých států v jednotlivých ročnících i celkem. Na prvním místě se ziskem největšího počtu medailí je Rusko (potažmo jeho předchůdce SSSR), které již získalo 25 cenný kovů (z toho 15 zlatých medailí, 4 stříbrné a 6 bronzových). V závěsu za ním je Srbsko (potažmo bývalá Jugoslávie), které má do dnešního dne 19 cenných kovů (z toho 8 zlatých, 7 stříbrných a 4 bronzové).

Dále se v žebříčku umístilo Španělsko s celkem 14 medailemi, Itálie s 10 medailemi a Francie s taktéž 10 cennými kovy. Česká republika (respektive její předchůdce ČSR) za celou dobu dobu účastí na EuroBasketu získala dohromady 12 medailí (z toho ale jen 1 zlatou, 6 stříbrných a 5 bronzových).

EuroBasket 2022

Poslední, již 41. ročník tohoto turnaje s účastí většiny basketbalových národních týmů Evropy, se uskutečnil v září 2022. Pro Česko byl speciální v tom, že Česká republika byla jednou ze spolupořádajících zemí. Turnaj se tentokrát konal rozděleně v Česku, Gruzii, Itálii a Německu. Výsledky byly poté jasné – zvítězilo Španělsko, na druhém místě skončila Francie, bronz si odnesl německý basketbalový tým a na čtvrtém místě s pomyslnou bramborovou medailí se umístilo Polsko.

Počet účastníků

Počet účastnících se zemí se na každém EuroBasketu různí. První ročník se například konal za účasti týmů z 10 evropských států. Ten poslední proběhl s celkem 24 soutěžícími týmy basketbalistů. Počet 24 týmů se držel i v předešlých 4 ročnících. Předtím bylo účastnících se týmů 16, někdy jen 14 či 8. A nejméně bylo týmů na Mistrovství Evropy v basketbalu mužů v roce 1949, kdy tam bylo jen 7 týmů.