Jak začít s hraním basketbalu

Proč vlastně hrát basket?

Každý sport je pro naše zdraví dobrou volbou. V době, kdy spousta lidí trpí zdravotními obtížemi, obezitou, se veškerá aktivita počítá. Basketbal je rychlá a dynamická hra, u které se řádně zapotíte, a vaše fyzička poletí nahoru. 

Kromě zdravotních benefitů má basketbal i další výhody: 

  • jde o kolektivní sport, budujete tak zároveň sociální vazby se svými spoluhráči,
  • děti budují kolektivního ducha,
  • výbava na basketbal se dá pořídit velmi levně,
  • lze hrát po celý rok (v létě venku, v zimě v tělocvičně),
  • pravidla jsou snadná a pochopí je každý,
  • není třeba tolik hráčů jako na fotbal,
  • díky rychlé hře procvičujete postřeh.

Počítejte však s tím, že basketbal je kontaktní sport a snadno můžete přijít k úrazu. Šlápnutí na nohu, nechtěné podražení nebo šťouchnutí provází téměř každý kolektivní sport. Je na vás udržet chladnou hlavu a hrát fair play. 

Základní výbava basketbalisty

Basketbal má svoji tradici v USA, kde jej na ulicích hráli mladí muži a děti. Potřebovali jen dva koše a míč. Tehdy hráli v obyčejném oblečení, které měli doma. Vytahané tepláky nebo kraťasy a velké pohodlné tričko. V podobném oblečení se hraje prakticky dodnes. 

Pro začínající hráče stačí běžné sportovní oblečení. Pohodlné kraťasy a volnější tričko. Pokud vám padají vlasy do obličeje, tak si pořiďte také čelenku. Výbavu uzpůsobte ročnímu období.

Na botách se však šetřit nevyplatí. Kvalitní sportovní obuv seženete za pár tisíc a vydrží vám pár sezón. Kvalitní boty jsou důležité pro držení nohy a zároveň se vám v nich bude dobře běhat. Obuv vám také musí bez debat dobře padnout. 

Kdy začít s hraním

Začít s hraním můžete v jakémkoliv věku. Jakmile se dítě začne zajímat o kolektivní sporty, tak mu můžete představit také basketbal. Dnes již není problém koupit koš na házení. Menším dětem stačí přizpůsobit výšku koše a velikost míče. 

Ani horní hranice vás nemusí omezovat. Basket s přáteli lze provozovat v jakémkoliv věku. Od dětství až do té doby, dokud se na to cítíte.  

Kam si jít zahrát

Na téměř každém hřišti najdete dva basketbalové koše, kam si v pár lidech můžete vyrazit zastřílet. Pokud nenajdete ve svém okolí basketbalový klub nebo kroužek, tak jej založte. Pár sportovních nadšenců může hrát pospolu a časem narazí na další spřízněné hráče. Ve větších městech není problém vést děti k profesionálním výkonům. 

Přečtěte si také, co obnáší základní pravidla hry. Pokud vás basketbal zaujal a chcete v dresu i spát, tak vám nesmí uniknout móda inspirovaná basketbalem.

Fotografie