Česká basketbalová liga mužů

Basketbal v Československu 

Československá basketbalová liga (ČSBL) byla nejvyšší basketbalová soutěž na území Československa. Založena byla již roku 1930 a hrála se bez přerušení až do roku 1993, kdy došlo k rozdělení na dvě samostatné republiky. Nástupcem na Slovensku se stala Extraliga basketbalu a u nás Národní basketbalová liga. 

Nejúspěšnějším týmem historie se stala Zbrojovka Brno, která získala mistrovský titul hned 19x. Prvním vítězem ligy byl již zaniklý klub YMCA Praha, který titul obhájil rovnou sedm let po sobě. Nutno říci, že v počátcích ligu hrálo méně týmů, obvyklý počet byl 4. 

Posledním vítězem se stala BC Prievidza. Sezóna 1992/93 však byla ukončena předčasně a kromě rozdělení federace došlo k rozdělení většiny sportovních soutěží, včetně té nejvyšší basketbalové. 

Současná liga

V současné době se u nás hraje Kooperativa Národní basketbalová liga (NBL). V letech 1998-2014 liga nesla jméno sponzora Mattoni. NBL vznikla ihned po rozdělení federace v roce 1993. Historicky prvním šampionem samostatné České republiky se stal tým USK Praha. 

V současnosti se liga hraje otevřeným systémem, kdy dochází k sestupu nejhůře umístěných týmů do nižší ligy a postup nejlépe umístěných z druhé ligy do NBL. V sezóně sehraje utkání každý tým s každým a následně postupuje 8 nejlepších do play-off, kde se hraje vylučovacím způsobem na 3 vítězná utkání. 

Aktuálně hraje NBL 12 týmů a nejhorší z nich sestupují do nižší ligy. Nejúspěšnějším týmem vůbec je ČEZ Basketball Nymburk s 18 tituly. 

Mužská basketbalová reprezentace

Česká mužská basketbalová reprezentace hrdě reprezentuje naši republiku už od jejího založení v roce 1993. Do té doby zde figurovala Československá basketbalová reprezentace. Největším úspěchem Československého basketbalu je 6. místo na mistrovství světa v roce 1970, titul mistra Evropy z roku 1946 a 5. místo na LOH v roce 1960.

Naše reprezentace se od rozdělení zúčastnila jednou olympijských her v roce 2020, kde skončila na 9. místě. V roce 2019 vybojovala 6. místo na mistrovství světa a v roce 2015 7. místo na mistrovství Evropy. 

Trenérem týmu je v současné době Ronen Ginzburg. Izraelsko-český trenér dosáhl s týmem mnoha úspěchů. Pod jeho taktovkou nastupují významná jména českého basketbalu. Z těch nejznámějších například Tomáš Satoranský nebo Ondřej Balvín. 

Neméně zajímavou historií se pyšní také Ženská basketbalová liga, ta vznikla za obdobných podmínek jako ta mužská. Pokud se vám basketbal líbí, přečtěte si článek Jak začít s hraním basketbalu. Možná se nestanete světovou hvězdou, ale zásadně vylepšíte svoji kondici. 

Fotografie