Jak vybrat vhodné oblečení na basket

Dejte na svůj vlastní pocit

Začněme ze široka. Ať už potřebujete vybrat ponožky nebo mikinu, nikdy nevybírejte oblečení podle aktuální módy. Cítit se šik je sice super, ale oblečení by vám mělo především padnout. Být funkční. Teprve v druhé řadě se dívejte na módu a na to, co nosí vaši spoluhráči nebo protihráči.

Ponožky a boty jsou základ

Boty jsme vybírali v předchozím článku. Tentokrát se podíváme na oblečení a začneme ponožkami. Ty by měly být sportovní, určeny na vysokou zátěž, tedy z odolného materiálu, abyste je ihned neprodřeli, a ideálně antibakteriální, když se budete potit. Kupte si tenčí ponožky pro hru v hale a letních měsících a teplejší, ideálně s příměsí vlny, pro chladné dny.

Budete hrát venku nebo v hale?

Oblečení jako jsou kraťasy, dlouhé kalhoty, trikot nebo mikina vybírejte vždy podle prostředí, ve kterém budete hrát. Ideálně byste s sebou měli nosit sportovní tašku, ve které budete mít lehčí i teplejší oblečení na převlečení.

Oblečení vybírejte vždy kvalitní, z funkčních materiálů. Mělo by být ideálně antibakteriální a rychleschnoucí - to znamená, že materiál bude odvádět pot ven, oblečení vás nebude studit a zároveň rychle proschne. Vše by mělo být dostatečně volné, aby vám to nebránilo v pohybu.

Další rada bude spíše pro ženy. Jednotlivé kousky vybírejte vždy tak, aby ladily vzájemně dohromady. Nikdy nevíte, které triko nebo kraťasy budete mít zrovna v prádle. Oblečení by mělo být vzájemně co nejlépe kombinovatelné.

Při nákupu nezapomeňte ani na oblečení pro další sporty. Běháte, abyste měli na hřišti lepší kondičku? Nebo chodíte do posilovny? Výborně, i tady se vám bude hodit funkční oblečení určené pro ten který sport.

Funkční spodní prádlo

Funkční by mělo být i spodní prádlo. Vybírat lze nejen z klasických spodků, tedy nejčastěji boxerek a pro ženy kalhotek a sportovní podprsenky, ale také z trik s dlouhým rukávem, trikotů a kraťasů nebo legín ve čtvrtečním nebo tříčtvrtečním, případně dlouhém provedení.

Péče o funkční oblečení

Než se rozhodnete hodit propocené oblečení po tréninku do pračky, podívejte se, na jakou teplotu a v jakém pracím prostředku byste měli jednotlivé kousky prát. Buď to bude napsané přímo na cedulce od výrobce, nebo si přečtěte alespoň složení materiálů a poraďte se s internetem. Špatně nastavený prací program dokáže zničit funkční prádlo během jednoho pracího cyklu. Poradit vám mohou také v obchodě, kde jste oblečení koupili.

Zajímá vás tento sport? Přečtěte si naše články Jak vybrat vhodné boty na basket a Jaká byla historie basketu? a dozvíte se víc.

Fotografie