Jaká byla historie basketu?

Vznik basketbalu ve Spojených státech

Jak se dá předpokládat, basket vznikl ve Spojených státech. Původně se mělo jednat o školní zábavu pro zimní měsíce, kdy nebylo možné trávit příliš času venku. Jednoduchá hra, ve které proti sobě stojí dva pětičlenné týmy a hrají o jeden míč, aby mohli vstřelit gól do obruče, získala až překvapivě rychle na oblibě. Podle původních pravidel nebyl pohyb s míčem možný, takže hra byla spíše klidná. Svou dynamiku získala až pozdější úpravou pravidel.

Dr. James Naismith a univerzitní ragbyový tým

Hru vymyslel v roce 1891 učitel tělesné výchovy Dr. James Naismith, který byl v té době trenérem univerzitního ragbyového týmu. Mužstvu se při školních zápasech příliš nedařilo. Naismith se rozhodl přidat během zimy tréninky v tělocvičně a hru upravit tak, aby bylo prostředí vyhovující. Přidal tedy košíky. Hra si získala okamžitě velkou oblibu a převzaly ji i další školy. V roce 1893 se hra dostala do Francie a od roku 1897 jsme si ji mohli užít i u nás v Česku. Následovaly další významné události, které napomohly celosvětovému rozvoji a ustálení pravidel.

  • 1932 – založení mezinárodní basketbalové federace IBF - International Baskeball Federation.
  • 1936 – basketbal se stává součástí olympijských her.
  • 1976 – od tohoto roku mají možnost hrát basketbal profesionálně také ženy. Koná se první ženský basketbalový turnaj.

Co je pro basketbal typické?

Na první pohled hra jako každá jiná, ale když se podíváme blíž, nabízí basket řadu aspektů, díky kterým si ho zamilovali lidé po celém světě.

  • Prostor a vybavení – basket není náročný na vybavení. Stačí hřiště a dva koše, na každém konci jeden. Takové hřiště najdete v každém městě, venku i v hale.
  • Pohyb – v dnešní sedavé době se jedná o ideální způsob pohybu. Není potřeba žádná příprava, stačí večer vyběhnout s přáteli a míčem na nejbližší hřiště.
  • Po celý rok – na rozdíl od snowboardingu nebo koloběžky, se kterými jste do jisté míry závislí na počasí, lze basket hrát po celý rok. Když není vhodné počasí, stačí se přesunout do haly.
  • Společný čas – v neposlední řadě se jedná o týmový, tedy společenský sport. Je to ideální způsob, jak trávit čas s přáteli.

Nalákali jsme vás, abyste si basket zahráli? Pokud ano, máme radost. Pořiďte si základní vybavení, míč a sportovní oblečení a hurá na nejbližší hřiště. Budete rádi, že jste to zkusili – basket si získá každého.

Zaujala vás historie basketu? Rádi byste začali hrát? Na našem webu najdete články Jak vybrat vhodné boty na basket a Jak vybrat vhodné oblečení na basket.

Fotografie