Jak vybrat vhodné boty na basket

Ideální boty na basket

Boty jsou základem. Budete se v nich pohybovat po celou dobu hry, takže by měly být co možná nejkvalitnější a především by vám měly perfektně sedět. Musíte si v nich být jistí při každém kroku. Zapomeňte na tenisky a nějaké ty sportovní boty, které se vám válí doma v botníku, a kupte si pořádné, na které nedáte dopustit. S výběrem vám pomohou základní otázky, které byste si měli položit ještě před tím, než vstoupíte do prodejny. Nebo otevřete e-shop, ale k tomu se ještě dostaneme.

Herní styl na prvním místě

Jste spíše ten, který brání a přijde do kontaktu s ostatními hráči, nebo vás s míčem nikdo nedostihne? V prvním případě budou jednoznačnou volbou těžké a klidně i lehce vyšší boty, které dostatečně ochrání kotníky. Pokud jste neustále dalece před ostatními, zvolte lehké boty, které vám umožní mezi spoluhráči téměř protančit.

Basketbalové boty můžeme rozdělit do tří kategorií. Každý typ má svá pro a proti. Už máte orientační představu, který z nich vybrat, ale teď se na ně podívejme podrobněji.

  • Nízké boty – během hry, respektive vašeho pohybu, umožňují maximální flexibilitu a hlavně nijak neomezují. Jsou ideální pro běh během hry.
  • Vysoké boty – tenhle typ bot není stvořen pro rychlé manévry a pohyby, které soupeř nečeká. Boty však podpoří celkovou rovnováhu, zpevní kotníky a tím i celé nohy. Jsou vhodné pro kontaktní hráče, kterým hrozí zranění v kolizi s dalšími hráči. Také jsou mnohem odolnější.
  • Středně vysoké boty – tento typ bot jsme si nechali jako poslední. Jak už název, nebo spíše jejich popis, napovídá, jsou kombinací obou předchozích typů. Jsou tedy určeny pro hráče, kteří přijdou do kontaktu s protihráči, ale zároveň se rádi blýsknou sólovou akcí.

Vybírejte osobně na prodejně

Už máte představu, jaké boty byste chtěli? Sice je lákavé si teď otevřít e-shop a boty si objednat z pohodlí domova, ale přesto si zajděte do kamenné prodejny, kde si necháte poradit. Proč? Protože za pokladnou stojí někdo, kdo prodá každý týden několikery boty na basket a uvidí i detaily, kterých si vy sami nemusíte všimnout. Dokáže odhadnout, jak se vám bude v těch či oněch botách hrát, a poradí, který model je pro vás ten pravý. Vy už se jen těšte na hru.

Jak vám boty sedí?

Respektive, jak se v nich cítíte? Tohle je v závěru nejdůležitější bod, který budete řešit. Boty vám můžou sedět velikostí, může se jednat o prvotřídní značku, ale dokud nebudete mít onen vnitřní pocit jistoty, že jste našli ty jedny jediné ideální boty, nekupujte je. Musí vám zkrátka sedět, jinak to nejde.

Zajímá vás tento sport? Přečtěte si naše články Jak vybrat vhodné oblečení na basket a Jaká byla historie basketu? a dozvíte se víc.

Fotografie