Mistrovství Evropy v basketbalu žen 2023

Mistrovství Evropy v basketbalu 2023

Letošní Mistrovství Evropy v basketbalu žen probíhalo od 15. do 25. června. Zajímavé na něm bylo především to, že pořadatelské země byly hned dvě a rozhodně nešlo o sousední státy – o pořadatelství se tentokrát podělilo Slovinsko a Izrael. Lublaň a Tel Aviv proto zažívaly velmi zajímavé okamžiky a o fanoušky nebyla nouze. Ostatně, zájem o Mistrovství Evropy v basketbalu žen je značný i mezi týmy z různých států, takže se hráčky utkávaly hned ve čtyřech skupinách – A, B, C a D.

Účastníci Mistrovství Evropy v basketbalu žen

Na tomto Mistrovství Evropy v basketbalu žen se ukázaly týmy z velké části evropských států. Šlo o zkušené hráčky z Belgie, Černé Hory, Řecka, Slovenska, Maďarska, Itálie, Turecka, Srbska, Velké Británie, Německa, Francie, Lotyšska, Španělska, Slovinska a také z pořádajícího Izraele. A samozřejmě mezi nimi nechyběl ani tým z České republiky.

Český úspěch

České hráčky basketbalu se Mistrovství Evropy účastní celkem pravidelně, i když ne vždy dobře. Ostatně, moc výrazných úspěchů dosud nezaznamenaly. Letos to ale bylo jiné. Úspěšně prošly základní skupinou a zvítězily i v osmifinále, takže se s velkým jásotem od fanoušků dostaly do čtvrtfinále. Stojí za to zmínit, že mezi nejlepších osm týmů na Mistrovství Evropy se letos české hráčky dostaly poprvé od roku 2013.

Klub poražených

Nad kým české hráčky basketbalu zvítězily? Porazily Itálii 61:58, Izrael 61:52, Řecko 79:76. Podlehly ovšem belgickým hráčkám, které nad nimi zvítězily 41:84. Ve čtvrtfinále, které se konalo ve čtvrtek 22. června, na české basketbalistky čekaly soupeřky z Maďarska. Dále se pak do čtvrtfinále dostaly i basketbalistky ze států: Španělsko, Belgie, Francie nebo Černá Hora.

Semifinále se odehrálo 24. června v Lublani, finále pak tamtéž, ale o den později. (V době uzávěrky tohoto textu nebyly ještě známy konečné výsledky ME v basketbalu žen).

Jak to funguje na ME v basketbalu žen?

Možná nejste pravidelnými diváky Mistrovství Evropy basketbalu žen, a tak si nejste jisti, jak takový velký turnaj probíhá. V ledasčem je podobný jako třeba Mistrovství světa v hokeji. A v mnoha ohledech je zase úplně jiný.

Základním pravidlem je, že před začátkem Mistrovství Evropy v basketbale žen jsou určeny čtyři skupiny – A, B, C, D. Do každé skupiny jsou zařazeny čtyři týmy a následně se utká každý tým s každým. Z tohoto základního rozřazení vzejdou vítězové, kteří následně postupují dál. Vítěz dané skupiny má volnou cestu přímo do čtvrtfinále. Týmy, které se po zápasech umístí na druhém a třetím místě, pokračují do osmifinále.

Čtvrtfinále je specifické tím, že týmy, které prohrají, se mezi sebou následně utkají o páté až osmé místo. Pak už je semifinále a finále. A zajímavostí je rozhodně i to, že týmy ze semifinále mají volnou cestu do následné olympijské kvalifikace (kam se dostanou i dva nejlepší týmy ze souboje o páté až osmé místo).

Přečtěte si také Basketbal versus ostatní sporty. Jak si vede? nebo Zajímavosti o EuroBasketu

Fotografie