Basketbal versus ostatní sporty. Jak si vede?

Na TOP sporty nemá

Možná nepropásnete žádnou příležitost, abyste se podívali na nejlepší české basketbalové týmy. Náš národ asi v tomto sportu nevyniká tolik jako některé jiné národy na světě, ale i přesto máme nějaké ty nadějné basketbalisty. A zejména řadu mladých lidí basket hodně láká (možná i díky vzorům ze zahraničí).

Každopádně, když se vysílá basketbal v televizi nebo se hrají nějaké důležité zápasy (například mistrovství světa nebo mistrovství Evropy), řada diváků usedá na stadiony nebo k obrazovkám. Ale oproti mistrovství světa v hokeji nebo ve fotbale zůstává pořád basketbal jakousi popelkou.

Na hranici TOP 10

Co se týká diváků a sportovních fanoušků z České republiky, tak už vznikly různé výzkumy v nichž se lidé vyjadřovali ohledně svých preferencí takových sportů. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi českými fanoušky jasně vítězí fotbal a hokej. Pak je to volejbal, lyžování, běh, běh na lyžích, florbal. Teprve za těmito sporty se obvykle umisťuje basketbal.

Přitom je to podobné jak u pasivních fanoušků (tedy těch sledujících televizi či jiné zařízení) a u těch aktivně provozujících nějaký sport. Zkrátka, basketbal není u české populace tak populární jako jiné sporty.

Známí basketbalisté

To, že nás v Česku tolik neláká basketbal, nehraje ho tu až tolik lidí nebo nepatří k nejsledovanějším typům zápasů, ale ještě neznamená, že by Češi basketbal neměli rádi. Stačí vyslovit jméno Michael Jordan a většina z nás rázem ví, o koho se jedná. Známý je také Karl Marone nebo Kobe Bryant. Takže basketbal máme rádi – jen máme jiné sporty o něco raději (což může být způsobeno i jejich masivní propagací v médiích, televizi, na internetu, rozsáhlé marketingové kampani a tak dále). Nemluvě o tom, že v jiných sportech, například fotbalu a hokeji, se „točí“ mnohem větší peníze než v basketbalu.

U sázkařů je populární

Fakt, že i basketbal patří v Česku k poměrně sledovaných sportům a do TOP 10 se bezesporu řadí, potvrzuje i zájem sázkařské komunity. Jistě, při mistrovství světa v hokeji se v sázkách otáčejí úplně jiné částky. Ale například v roce 2019, kdy čeští basketbalisté zazářili na mistrovství světa, se jen u dvou největších sázkových kanceláří prosázelo přes 200 milionů korun.

EuroBasket

K nejsledovanějším basketbalovým událostem sezony bezesporu vždy patří takzvaný EuroBasket neboli basketbalové mistrovství světa. Účastní se ho ty nejlepší týmy, dělí se na mistrovství světa žen a mistrovství světa mužů a v posledních letech se čeští hráči prosazují čím dál víc a dávají o sobě rázněji vědět i za hranicemi České republiky.

Přečtěte si také Zajímavosti o EuroBasketu nebo 4 nejlepší hráči basketbalu

Fotografie