Víte, kdy je nejlepší začít hrát basketbal?

Oblíbený basket

Basketbal je sport, který mohou hrát lidé všech věkových kategorií. Což je na něm skvělé. Ale pro začátek je vhodné, aby dítě, které o basketbal projeví vážný zájem, bylo alespoň na základní škole. Tam totiž už v hodinách tělesné výchovy získá základní povědomí o basketbalu a vyzkouší si, jestli ho tento sport zaujme. Pokud ano, může začít toužit hrát ho častěji než jen jednou týdně o tělocviku.

Zásadní předpoklady

Ideální věk pro začátek „basketbalové kariéry“ se pohybuje kolem 6 až 7 let věku. V tu dobu totiž už dítě začíná rozumět pravidlům, dokáže je naplno pochopit a ve hře se jim přizpůsobit a také dokáže už samo poznat, jestli má právě o tento sport zájem.

I když se traduje, že basketbalista musí být především vysoký, není to tak úplně pravda. A u dětí to neplatí už vůbec. Pokud chce dítě začít hrát basketbal, mělo by být aspoň nějakým způsobem fyzicky zdatné, aby zvládalo tréninky. K tomu je nutné, aby dokázalo už dobře koordinovat své pohyby. Mělo být schopné dobře běhat, skákat a házet míč, a to jak jednou rukou, tak i oběma.

Týmový hráč

Basketbal je týmová hra. Pokud je tedy vaše dítko velký individualista a perfekcionista, nebude to pro něj dobrý sport. Pro basketbal je potřeba mít týmového ducha, umět spolupracovat, umět naslouchat a dokázat poslouchat rady trenéra. Dítě by také nemělo být přespříliš soutěživé a nemělo by se snažit vyhrávat na úkor svých spoluhráčů. Je potřeba vysvětlit mu, že úspěch týmu závisí na spolupráci a vzájemné pomoci hráčů. Proto je velice důležité, aby dítě bylo ochotné učit se a spolupracovat s ostatními.

Co obnáší trénink

Pokud si vaše dítko představuje, že hned na prvním tréninku bude hrát jako profesionální basketbalisté, bude asi velmi zklamané. Proto ho už s předstihem připravte na to, že trénink není totéž co zápas. Začátečníci trénují základní basketbalové dovednosti jako jsou driblování, přihrávky, střelba a obrana. Hodně se dbá na trénování fyzičky a pružnost, takže se hodně běhá, skáče a tak dále – aby se při hře snížilo riziko zranění. Trénování pokročilejších technik, taktik a strategií už se týká výrazně pokročilejších hráčů basketbalu.

Správné vybavení

Přihlásíte-li dítě na tréninky basketbalu, tak mu rozhodně nemusíte kupovat basketbalový míč. Ale zbytek už ano. Týká se to zejména vhodné obuvi a oděvu. Boty by měly být uzavřené a pevné, neměly by na žádné ploše podkluzovat a měly by být pohodlné. Na tréninky se nosí běžné sportovní oblečení, které umožní pohodlný pohyb.

Přečtěte si také Jak vybrat vhodné boty na basket nebo Jak vybrat vhodné oblečení na basket.

Fotografie