Co obnáší základní pravidla hry?

Základní pravidla basketbalu

Než se pustíme do vysvětlení základních pravidel basketu, řekněme si, kde bychom si je měli vlastně přečíst. Přesná pravidla jsou definována v oficiálních pravidlech, která najdeme u České basketbalové federace. Ta je převzala jako schválená od Mezinárodní basketbalové federace (FIBA) sídlící ve Švýcarsku. Založena byla 18. června 1932 v Ženevě a v současné době má 147 členů. Pokud umíte anglicky, doporučujeme navštívit přímo oficiální stránky, kde se dozvíte řadu dalších zajímavých informací a především novinek ze světa basketu.

Základní princip hry

Na hřišti proti sobě stojí dva pětičlenné týmy. Každý tým je složen z deseti až dvanácti hráčů, tedy má pět záložních. Každý tým má na své straně hřiště koš a cílem soupeře je vhodit do tohoto koše co nejvíce míčů, tedy získat co nejvíce bodů. Týmy si vzájemně brání ve splnění tohoto úkolu. Míč je možné házet, odrážet a podobně, vše za pomoci rukou. Naopak je zakázána manipulace za pomoci nohou. Pokud se chce hráč pohnout z místa na místo, musí s míčem driblovat, to znamená odrážet ho v častých intervalech o zem. I to má svá pravidla. Driblovat lze pouze jednou rukou – uchopení do obou rukou fázi přeruší a hráč nemůže v driblování pokračovat. Velikost hřiště je 15 x 28 metrů.

Délka jedné hry

Jak dlouho utkání trvá? Jeden zápas má dva poločasy a čtyři části po deseti minutách, tedy trvá 4 x 10 minut. Pokud mají družstva po uplynutí této doby stejný počet bodů, hra se prodlužuje po pěti minutách, dokud jeden z týmů nevstřelí vítězný bod. Body lze získat třemi způsoby. Každý hod přinese jiný počet bodů.

  • Jeden bod – to se týká pouze trestného hodu.
  • Dva body – ty jsou přičteny, pokud je hod dosažen ze hry.
  • Tři body – tým je dostane, kdykoli je míč vhozen do koše zpoza tříbodového území.

Každý tým má svého kapitána, který má možnost hráče o pauze střídat.

Basketbal je týmový, diváky oblíbený sport, který učí spoluhráče soudržnosti, orientaci na cíl a vytrvání, dokud nedosáhnou vítězství nebo se o ně alespoň nepokusí všemi svými silami. Je vhodný i pro děti, které učí disciplíně, důvěře ve spoluhráče, schopnosti nést prohru se vztyčenou hlavou a respektu k pravidlům. U nás basket rychle zdomácněl a dodnes se hraje na všech základních školách v rámci pravidelných hodin tělesné výchovy. Některé základní školy mají navíc odpolední tréninky basketu, kde mohou děti trávit čas.

Rádi byste se o basketu dozvěděli víc? Jste začínajícím hráčem? Na webu najdete naše články Jak vybrat vhodné boty na basket a Jak vybrat vhodné oblečení na basket.

Fotografie