Vznik a historie National Basketball Association (NBA)

Historie vzniku NBA

Už víme, že NBA, celým názvem National Basketball Association, je považována za nejprestižnější soutěž v rámci basketbalu. Současnému postavení však předcházela celá řada událostí, dnes již téměř kultovních. Pojďte se s námi podívat na založení a vývoj asociace v datech.

  • 1946 – založení asociace, původně pod názvem Basketball Association of America, BAA. V počátku se jednalo o 11 týmů. Prvotní myšlenkou bylo vytvořit konkurenci pro již existující NBL, založenou v roce 1937. Ve stejném roce byl odehrán první zápas (Toronto Huskies vs. New York Knicks).
  • První tři sezóny – od založení BBA soupeřily obě asociace o pozornost fanoušků. K BBA přešel jeden z týmů NBL, která rychle ztrácela  na popularitě. Rivalita vyústila spojením obou asociací a vznikem NBA.
  • Vývoj NBA – následuje několik zlomových let plných změn. Z původních 17 týmů jich zůstalo opět 11. V roce 1945 vstupuje do sezóny pouze 8 týmů. Je udělena první cena pro nejlepšího hráče (vyhrává ji Don Meineke) a také první cena MVP (tu získává Bob Pettit).
  • Boston Celtics – mezi lety 1956 a 1969 se dostávají do popředí Boston Celtics. Jejich až neuvěřitelné výsledky si získávají celý svět.
  • Rychlý nástup dalších týmů a hráčů – pozornost si získává řada dalších týmů a hráčů. Vítězové střídají poražené, vznikají nové hvězdy a je pokořena řada rekordů. Americký basketbal zažívá svou zlatou éru vývoje a plného nasazení všech zúčastněných. Láska k basketbalu trvá dodnes.

Současné uspořádání NBA

NBA se v současné době dělí na Western Conference (Západní konferenci) a Eastern Conference (Východní konferenci). Každá z nich sestává ze třech divizí postavených z pěti družstev. Každý podzim začíná nová sezóna, která trvá do jara. Nejprve se hraje dlouhodobá část, kdy hraje každý s každým, a následně play-off, které si odehraje každá konference zvlášť a které je vedené vylučovacím systémem. Teprve vítězové přistoupí k měření sil v rámci finále NBA.

Basketbal, hra spojených sil

Basketbal je týmová hra, která neztrácí na oblibě. Naopak se během let rozšířila po celém světě. U nás ji hrají děti v rámci tělesné výchovy a téměř každé město má své vlastní hřiště, kde se mohou hráči scházet ve volném čase. Je to týmový sport, díky kterému můžete poznat nové přátele, spojit s nimi síly proti soupeřům a utkat se v přátelském zápase. Je to ideální způsob trávení volného času, který se nikdy neohraje. Doslova.

Zajímá vás historie NBA? Přečíst si můžete náš článek Zázrak jménem Michael Jordan nebo se podívat, Jaká byla historie basketu.

Fotografie