Ženská basketbalová liga

Ženský basketbal v Československu

Michael Jordan a další jemu podobní hráči se zapsali do našeho povědomí a známe je, přestože toho o basketbalu víme možná málo. Naproti tomu ženský basketbal stojí poměrně na pozadí. A co teprve český ženský basketbal.

Ženský basketbal má v našich zemích velmi dlouhou tradici. Možná vás překvapí, že v Československu byla basketbalová liga žen založena už v roce 1932. Tehdy byla známá jako Zemská liga Čechy a Morava. Ta zde přetrvala i za dob protektorátu v letech 1939-1945. 

Na Zemskou ligu navázala sezónou 1945/46 1. liga basketbalu žen Československa, která se v nezměněné formě hrála až do roku 1983. Počínaje sezónou 1983/84 bylo do systému zařazeno play-off, které se hrálo na dva nebo tři vítězné zápasy. 

Československá basketbalová liga žen oficiálně skončila v roce 1993 po rozdělení obou zemí. Posledním vítězem v sezóně 1992/93 byl tým SCP Ružomberok. Nejúspěšnějším týmem do počtu titulů se stala Sparta Praha s 23 mistrovskými tituly. 

Současná liga

Po rozdělení federace vznikly dvě nové basketbalové ligy žen. Každý stát si založil svoji. Na Slovensku je to Slovenská basketbalová extraliga žen a v České republice vznikla Ženská basketbalová liga. Aktuálně se soutěže účastní 11 týmů.

Ženská basketbalová liga je otevřená soutěž a sezóna je rozdělena do tří částí. Nejdelší část se hraje systémem dvakrát každý s každým (jedno utkání domácí, druhé hostující). Následně se tento systém uplatňuje v nadstavbových skupinách, na něž navazuje klasické play-off na tři vítězná utkání. Nejhorší týmy se utkají v baráži s dvěma nejlepšími týmy z 1. ligy o účast v nejvyšší soutěži. 

Na Slovensku se aktuálně hraje Slovenská basketbalová liga žen, které se účastní 8 týmů. Mezi nejúspěšnější tamní týmy patří MBK Ružomberok a Good Angels Košice. Slovenská liga se hraje podobným systémem jako ta naše. 

Česká ženská reprezentace

Česká republika má svůj reprezentační basketbalový tým žen již od svého založení v roce 1993. Podle žebříčku FIBA, který srovnává národní basketbalové týmy podle výsledků, se Česká republika aktuálně řadí na 22. místo.

Ženský basketbal nemá v našich končinách žádná zvučná jména. Pokud si chcete přečíst více o hvězdách, tak se podívejte do dřívějšího článku Zázrak jménem Michael Jordan. O nejznámějším reprezentačním mužském týmu se dočtete v Basketbalový Dream Team je snem každého kluka. Pojďte se dozvědět něco více o basketbalu.

Fotografie