LeBron James – basketbalista se schopnostmi atleta

Dětství a počátky kariéry

LeBron James rozhodně neměl jednoduchou cestu na vrchol. Narodil se šestnáctileté matce, která byla na jeho výchovu sama, protože LeBronův otec byl ve vězení. Přes nepřízeň osudu se věnoval basketbalu, pro který měl se svou výškou 203 centimetrů skvělé předpoklady. 

Za počátek kariéry lze považovat již hraní za středoškolský tým v Akronu. Po úspěšné středoškolské kariéře jej draftoval v prvním kole tým Cleveland Cavaliers a tím se v roce 2003 definitivně ocitl ve světě profesionáního basketbalu. 

Kariéra v NBA

Jeho kariéra v NBA započala v roce 2003 a již o sezónu později byl vybrán do zápasu NBA All-Stars, kde nastřílel 13 bodů. O rok později byl vybrán znovu a stal se nejmladším hráčem, který obdržel cenu nejúspěšnějšího hráče v utkání All-Stars. 

V sezóně 2006/07 byl opět vybrán do utkání hvězd a zúčastnil se jej tři roky po sobě. Cleveland se díky jeho výkonům dostal do finále NBA, ale přes skvělou formu je jednoznačně porazil tým San Antonia 4:0 na zápasy. 

V následujících letech hrál stále za tým Cavaliers. V roce 2009 do týmu přišla další slavná hvězda a to Shaquille O’Neal, který beze studu mířil za titulem. Jejich tažení však skončilo v semifinále Východní konference, kde je vyřadil tým Bostonu. 

V roce 2010 se stal volným hráčem a mělo o něj zájem hned několik slavných klubů, včetně jeho Clevelandu. Nakonec v televizní show oznámil, že bude hrát za Miami Heat. Tento nečekaný tah rozhořčil mnoho fanoušků i představitelů týmu, kteří se rozhodli vyhrát titul navzdory své bývalé jedničce. 

Finále NBA nakonec zvládl vyhrát hned 4x. V roce 2012 a 2013 to bylo s týmem Miami Heat. V roce 2016 se svým bývalým týmem Cleveland Cavaliers a naposledy v roce 2020, kdy hájil barvy klubu Los Angeles Lakers. 

Mediální obraz

LeBron James měl a stále má v médiích a mezi fanoušky zvláštní pozici. Mnohými byl kritizován, že nepomohl týmu Cavaliers dotáhnout cestu za titulem a zbaběle přeběhl do silnějšího týmu Miami. To mu bylo částečně odpuštěno, když se do svého bývalého týmu vrátil. 

Bylo mu také vyčítáno, že v roce 2007 nepodepsal petici, která odsuzovala údajné zapojení Číny do probíhajícího konfliktu v Darfúru. Situaci následně vysvětlil tak, že neměl o dané problematice dostatek informací a nebyl kompetentní petici podepsat. 

Přečtete si o další basketbalové hvězdě Michaelu Jordanovi nebo se rovnou nechte inspirovat slavným Dream Teamem. 

Fotografie