LeBron za rekordních 1,8 milionu dolarů

Obliba sběratelských basketbalových karet

Než se dostaneme k basketbalovým kartám, zastavme se pro zajímavost u těch hokejových s mnohem delší tradicí. Objevovat se totiž začaly již v letech 1910 v Kanadě jako součást krabiček s cigaretami. To byla první řada. Druhá řada byla vydána po první světové válce. Výrobu později převzaly další společnosti a ještě několikrát byla přerušena. V současné době se výrobě hokejových karet věnuje celá řada amerických firem. Mezi ty nejznámější patří Upper Deck, Pinnacle a Pro Set.

Hokejové karty se staly inspirací pro vznik těch basketbalových. Zájem o ně přichází ve vlnách, podobně jako módní trendy. V posledních dvou letech jejich obliba roste.

Basketbalová kartička s LeBronem za 1,8 milionů dolarů

Sbírali jste jako děti basketbalové nebo hokejové karty? Nejspíš nemáte ve svých dětských pokladech žádnou s originálním podpisem, ale jejich cena mohla přesto stoupnout.

Podepsaná kartička s basketbalovou hvězdou LeBronem Jamesem se v letošním roce prodala za rekordních 1,8 milionů dolarů, což je v přepočtu 42 milionů korun. Pochází z jeho první sezóny v NBA z let 2003 až 2004. Důležitý je fakt, že kartiček s tímto motivem bylo vyrobeno pouze 23 a ne všechny jsou dnes v dobrém stavu. Pro posouzení toho, jak je karta zachovalá, se používá stupnice od jedné do deseti, kdy 10 je ideální stav. James LeBron byl ohodnocen na 9,5 bodů. Aukce trvala celý měsíc, došlo na 34 příhozů a nyní by ji měl vlastnit sběratel Leore Avidar.

Dosud držela rekord kartička, na níž je Mikea Trouta, která se letos prodala za 923 000 dolarů, což je v přepočtu přibližně 21,5 milionů korun.

Letošní sezóna NBA zamíchá kartami

Doslova. Je to teprve pár dnů, co začala letošní sezóna americké NBA. Výkony hráčů mají přímý vliv na cenu karet. Ve chvíli, kdy hráč sklízí úspěch, poptávka po kartách s jeho motivem zákonitě roste. V dnešní době, kdy se potýkáme s inflací, se mohou karty stát ideálním doplňkem do investičního portfolia. Tak co, už jste si vyhlédli tu svoji vysněnou? Aukce probíhají neustále. Možná si nemůžete dovolit LeBrona, ale je i řada levnějších karet, které vám budou dělat radost. Ať už je budete mít v bezpečí sejfu, nebo si je vystavíte doma ve vitríně. Některé věci nestárnou.

Dalším slavným hráčem amerického basketu je Michael Jordan. I jeho najdete na kartičce. Více si o něm můžete přečíst v článku Zázrak jménem Michael Jordan. O jeho spoluhráčích píšeme v příspěvku Basketbalový Dream Team je snem každého kluka.

Fotografie